Obecné info

Výpůjčky

Fond knihovny

Tisk a kopírování

E-zdroje

Jaká je otevírací doba knihovny?
Standardně je otevírací doba knihovny i studovny v pracovní dny od 8.30 do 19:00. Během letním prázdnin a v září je otevírací doba omezena; pro více info viz.

Kdo se může stát uživatelem knihovny?
Čtenářem knihovny se může zdarma stát každý student či zaměstnanec UK vlastnící některý z průkazů UK. Po pořízení průkazu externího uživatele služeb UK mohou knihovnu využívat i čtenáři mimo Univerzitu Karlovu.

Co potřebuji k registraci?
Některý z průkazů UK, studenti předkládají i fakultní kupon.

Můžu se do knihovny registrovat online?
Ne, do knihovny je možné se registrovat pouze osobně.

Knihovní systém mi hlásí "Platnost registrace čtenáře již skončila". Co mám udělat?
Vždy před koncem kalendářního roku je potřeba registraci obnovit. Napište nám na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se dostavte do knihovny a my vám registraci prodloužíme.

Jak si mohu prodloužit nebo rezervovat knihu?
Každý čtenář si může sám prodloužit své výpůjčky nebo zadávat rezervace na knihy, které jsou v daném momentu půjčené jinému čtenáři. Obě operace lze provést po přihlášení do čtenářského konta v katalogu knihovny (Přihlášení). Do čtenářského konta se přihlašujete údaji jako do CAS/SIS. Bližší informace o tom, jak používat své čtenářské konto, naleznete zde. K dispozici máte i letáčky Jak si prodloužit knihu a Jak si udělat rezervaciRezervace lze zadat pouze na knihy, které jsou momentálně vypůjčené.

Kolik knih si jako student mohu vypůjčit a na jak dlouho?
Současně můžete mít půjčeno 30 knih (max 30 běžných výpůjček, 30 krátkodobých a 5 prezenčních výpůjček); výpůjční doba většiny absenčních výpůjček je 30 dní, u krátkodobé výpůjčky 7 dní, u prezenční výpůjčky 1 den. Knihu se statusem "běžná výpůjčka" si můžete prodloužit (pokud si ji nerezervoval jiný uživatel), avšak maximálně na 3 misíce.

Jak poznám, že si dokument nemohu vypůjčit domů?
V katalogu mají tyto knihy v kolonce „Status jednotky“ uvedeno „přísně prezenčně“ a většinově jsou tyto dokumenty umístěny ve studovně. Status přísně prezenčně mají i všechny noviny a časopisy a kvalifikační práce.

Proč mi nejde prodloužit výpůjčka?
Výpůjčku nelze prodloužit pokud je dokument rezervován jiným uživatelem, pokud jste už přesáhl/a výpůjční dobu, pokud máte knihu vypůjčenu již 3 měsíce, pokud vypršela doba platnosti vaší registrace, nebo pokud máte neuhrazený dluh v některé z knihoven UK.

Kde jsou uloženy knihy?
Většina knihovního fondu je umístěna ve volném výběru v knihovně a prezenční studovně. Některé knihy jsou uloženy ve skladu, u těchto knih je u jednotky v kolonce "Sbírka" uvedeno "Knihovna sklad".

Jak najdu knihy ve volném výběru?
V katalogu najděte signaturu knihy, všímejte si i kolonky "Sbírka" - řekne vám, ve které části knihovny máte knihu hledat. Knihy ve volném výběru jsou rozděleny do skupin dle oborů, každá oborová skupina je členěná na další podskupiny označené písmenem a číslem. knihy označené zeleným kolečkem mají status studijní výpůjčky, oranžový proužek označuje krátkodobou výpůjčku.

Kde jsou uloženy časopisy?
Starší čísla časopisů jsou umístěna ve skladu, novější pak ve volném výběru ve studovně. Ve studovně hledejte i denní tisk. Časopisy jsou ve studovně řazeny abecedně.

Jak si objednám dokumenty ze skladu?
Dokumenty ze skladu nosíme na počkání. Stačí sdělit knihovníkovi, co potřebujete (u knih signaturu) a ten vám požadovaný dokument do čtvrt hodiny přinese.

Jak se dostanu ke kvalifikačním pracím UK?
Tištěné verze kvalifikačních prací jinonických oborů jsou umístěny ve skladu. Pro prezenční studium si je objednejte u knihovního pultu. Elektronické verze všech prací obhájených po 1. 1. 2006 jsou volně dostupné v Repozitáři závěrečných prací UK. Práce obhájené před rokem 2006 jsou dostupné v Digitálním repozitáři UK, ale jsou přístupné pouze z IP adres UK a po přihlášení.

Mohu z kvalifikačních prací kopírovat?
Ano, můžete. Při kopírování prací je uživatel povinen jednat v souladu s legislativou ČR, zejména se zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Jak lze v knihovně kopírovat a tisknout?
V knihovně i studovně jsou k dispozici samoobslužné kopírko-tiskárny (název MyQ). Pro tisk a kopírování potřebujete kartu studenta/zaměstnance UK a nabitý finanční kredit. V knihovně pak lze využít možnosti černobílého tisku a kopírování (jenom studovna), který je hrazen pouze hotově; poplatek je 2 Kč/A4.

Lze tisknout z flash disku?
Teoreticky ano, ale tato funkcionalita nefunguje spolehlivě. 

Jak zjistím, kolik peněz mi zbývá na kartě?
Pohyby na vašem účtu je možné sledovat po přihlášení (jako do CAS/SIS) na stránce https://myq.ff.cuni.cz. Zde můžete sledovat i všechny tiskové úlohy.

Mohu za nabité peníze kopírovat/tisknout i mimo jinonický areál?
Bohužel ne. Nabité peníze můžete použít jenom na tiskárnách na Filozofické fakultě.

Vyučující nám v knihovně nechal studijní materiály na okopírování, kde je najdu?
Šanony s materiály jsou umístěny ve studovně na vyžádání u knihovníků.

Jaké e-zdroje jsou na UK k dispozici?
Seznam dostupných e-zdrojů najdete na Portálu elektronických zdrojů UK. Ve většině případů se jedná o licencované databáze odborných časopisů a/nebo elektronických knih.

Co mám dělat, když hledaný článek nenajdu v žádné z přístupných databází?
Pokud článek není dostupný v databázích a není dostupný ani v tištěné verzi v knihovnách UK, tak máte možnost získat jej přes tzv. meziknihovní výpůjční službu (MVS) zdarma. Jestliže článek nebude dostupný v žádné knihovně v ČR, tak je možné jej získat ze zahraničí (v tomto případě se však náklady pohybují ve výši cca 100-200 Kč za článek). Blíže o MVS zde.

Co mám udělat, abych mohl(a) pracovat s e-zdroji z domova?
Pro práci s e-zdroji odkudkoliv (tzv. vzdálený přístup) potřebujete vlastnit platný průkaz UK a mít aktivováno heslo do CAS - heslo získáte při vydání karty UK; jeho platnost je omezena na dobu 5 dnů. K prodloužení, změně či obnovení hesla slouží systém CAS na UK ‐ Centrální autentizační služba UK. Pro přihlášení pak použijte odkazy "Vzdálený přístup" a "Institucionální přihlášení (Shibboleth)" uváděné u jednotlivých e-zdrojů na PEZ.

Nejsem studentem ani zaměstnancem UK, mohu využívat e-zdroje dostupné na UK?
Pro externí registrované čtenáře včetně členů Klubu Alumni jsou dostupné jenom některé licencované e-zdroje - jejich seznam naleznete zde.

Jak zjistím, která databáze obsahuje konkrétní titul časopisu?
Většinu časopisů lze dohledat přes Portál e-časopisů UK.

Pomůžeme vám

Pořád si nevíte rady? Kontaktujte nás, sjednejte si konzultace nebo si prostudujte naše manuály.
Nebo nás prostě navštivte, naší knihovníci vám rádi poradí.

Zadejte povinné položky (*)

Odeslat